Hub of Busan, City of Happiness

Busanjin-gu was included in Geochilsan state during Three Hans Period, Dongppyeong-hyeon, Dongrae-gun during Silla period, Yangju Dongpyeong-hyeon during Goryeo period and Dongpyeong-myeon and Seo-myeon of Dongrae-bu during Joseon period. The name ‘Busanjin-gu’ was originated from the Busanjinseong Fortress, which was considered as the gateway of port of Busan during the Japanese invasion in 1592. Busanjin-gu was named Busanjin in 1936 and named as its current name came into use when the -gu system was implemented in 1957.

Period,Description의 정보를 제공하는 반응형 History 표 입니다.
Period Description
Three Hans Period Included in Geochilsan state
505 (6th year of King Jijeung’s reign in the Silla period) Daejeunghyeon established.
757 (16th year of King Gyeongdeok’s reign in the Silla period) Dongpyeong-hyeon, Dongrae-gun
1021 (12th year of King Hyeonjong’s reign in the Goryeo period) Yangju Dongpyeong-hyeon
1519 (14th year of King Jungjong’s reign in the Joseon period) Dongpyeong-hyeon was affiliated to Dongrae-hyeon
1547 (2nd year of King Myeongjong’s reign in the Joseon period) Promoted to Dongrae Dohobu
1914 Seo-myeon, Dongrae-gun
Apr. 1, 1936 Incorporated into Busanbu
Sep. 1, 1951 Busanjin Branch Office established
Jan. 1, 1957 Busanjin-gu launched. Daeyeon Branch Office established
Jan. 1, 1957 Busanjin-gu launched. Daeyeon Branch Office established
Jan. 1, 1963 Busan was promoted to Busan City and incorporated Busanjin-gu. Sasang-myeon, Gupo-eup, Dongrae-gun was incorporated into Busanjin-gu. including 6 dongs from Daeyeon Branch Office (38 administrative dongs)
Oct. 1, 1975 10 dongs separated. Nam-gu launched.
Feb. 15, 1978 14 dongs separated. Buk-gu launched: 22 administrative dongs
Jan. 1, 1979 Yangjeong-dong, Gaegeum-dong and Buam-dong separated: 29 administrative dongs
May 1, 1982 The administrative districts including 8 dongs and Bujeon-dong adjusted.
Dec. 5, 1983 Bujeon-dong and 5 dongs adjust boundaries
Jul. 1, 1986 Yangjeong 1 & 2-dong adjusted boundaries
May 1, 1988 Self-governing district office established.
Apr. 15, 1991 First Busanjin-gu Council established.
Jul. 1, 1995 First Mayor elected by popular vote and inaugurated
Jul. 10, 1995 2nd Busanjin-gu Council established
Jul. 1, 1998 Administrative dongs integrated (8 dongs including Yangjeong 1-dong → 4 dongs): 25 dongs
Jul. 1, 1998 2nd Mayor elected by popular vote and inaugurated
Jul. 3, 1998 3rd Busanjin-gu Council established
Dec. 11, 1998 Gu office moved (Bujeon-dong → Buam-dong)
Oct. 1, 2000 The functions of the dong were completely changed
Jul. 1, 2002 3rd Mayor elected by popular vote and inaugurated
Jul. 3, 2002 4th Busanjin-gu Council established
Jul. 18, 2004 Healthy City declared. 10 Health Rules declared.
Jul. 1, 2006 4th Mayor elected by popular vote and inaugurated
Jul. 5, 2006 5th Busanjin-gu Council established
Jul. 1, 2010 5th Mayor elected by popular vote and inaugurated
Jul. 5, 2010 6th Busanjin-gu Council established
Feb. 1, 2013 Administrative dongs integrated (4 dongs including Danggam 1-dong→2 dongs): 23 dongs
Jul. 1, 2014 6th Mayor elected by popular vote and inaugurated
Jul. 8, 2014 7th Busanjin-gu Council established
Jan. 1, 2015 Administrative dongs integrated (4 dongs including Bujeon 1-dong→2 dongs): 21 dongs
Jan. 1, 2016 Administrative dongs integrated (Beomcheon 2-dong & 4-dong integrated→1 dong): 20 dongs
Jul. 1, 2018 7th Mayor elected by popular vote and inaugurated

최종수정일2019-11-01

방문자 통계